Zawór EGR typowe usterki, objawy awarii i ceny części

W niektórych przedziałach obrotów będzie on tracił moc. W przypadku silników diesla charakterystyczna jest też chmura czarnego dymu wydobywająca się z wydechu. Niestety zdarza się, że zawór EGR przestaje działać, zacina się – czy to w pozycji otwartej czy zamkniętej. W tym drugim przypadku usterkę zdradzi tylko pomarańczowa kontrolka awarii osprzętu silnika i skład spalin na niedogrzanym silniku. W takich przypadkach pozostaje żmudna praca, polegająca na poszukiwaniu nieszczelności. Zawory recyrkulacji spalin pracują w trudnych warunkach – narażone są na szerokie spektrum temperatur, a także agresywne spaliny oraz opary oleju silnikowego.

  • I wtedy faktycznie silnik może nie generować pełnej mocy.
  • Decyzja tak naprawdę zależy od indywidualnej sytuacji.
  • Pomocną dłoń wyciągnęła jednak motoryzacyjna nowoczesność.
  • Po znalezieniu zaworu EGR następnie trzeba odpiąć kostkę z kablami i przystąpić do demontażu.

Faktem jest, że ewentualne awarie zwykle diagnozowane są w takim momencie, iż najlepszym wyjściem jest usunięcie zaworu i wymiana na nowy egzemplarz. Samo czyszczenie to dosyć skuteczne rozwiązanie, lecz pełni funkcję raczej profilaktyki przed wystąpieniem usterki. Usuwanie zanieczyszczeń z wnętrza zaleca się co około tys. Na dłuższą metę nie uchroni cię to przed wymianą zaworu na nowy, lecz z pewnością wydłuży jego żywotność oraz pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie.

Niezawodne samochody osobowe – na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Doprowadziłyby natomiast do niebezpiecznego zanieczyszczenia kolektora dolotowego. Gorące spaliny w komorze spalania pozwalają silnikowi szybciej się rozgrzać i ograniczyć pobieranie powietrza z zewnątrz (i to było istotne na okrętach podwodnych). Równocześnie, powtórnie dopalone spaliny charakteryzują się mniejszą zawartością substancji szkodliwych. W gazach wydechowych szczególnie mocno redukowana jest ilość tlenków azotu, które są szczególnie szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Jest też inny możliwy winowajca problemów z systemem recyrkulacji spalin – to zapchany filtr cząstek stałych (DPF).

Pojawiają się zakłócenia pracy samego czujnika położenia zaworu elektromagnetycznego czy zaworu podciśnieniowego. Jeżeli można wymienić tylko te elementy, wymiana całego zaworu nie będzie konieczna. Jeśli auto jeździ na czystym paliwie, jest pieczołowicie serwisowane, a silnik regularnie czyszczony z osadów, zawór EGR teoretycznie nie ma prawa się zepsuć. Niestety, nikt nie stosuje takich reżimów serwisowych, dlatego normą są problemy z EGR. Pierwsze zawory EGR były sterowane pneumatycznie i nie regulowały płynnie dawki spalin dostających się do dolotu – po prostu otwierały się lub zamykały.

Katalog Samochodów Auto Świat

Z punktu widzenia ekologii tego typu mieszanka osiąga mniejszą temperaturę spalania, ograniczając tym samym tendencję tlenu do łączenia się z azotem. W rezultacie stężenie w spalinach szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu (NOx) ulega obniżeniu. Ograniczeniu ulega jednak też ilość energii wytwarzanej przez silnik, co jest szczególnie rynki walutowe czekają na fomc odczuwalne gdy nastąpi awaria zaworu EGR. Badanie wykonuje się w warunkach adaptacji do ciemności (skotopowe ERG) i w warunkach adaptacji do światła (fotopowe ERG). Fala a jest to początkowe wychylenie ujemne (negatywne – N) w stosunku do linii izoelektrycznej, które pojawia się około 35 ms po zadziałaniu bodźca.

Znajdź warsztaty wykonujące usługę wymiany zaworu EGR w swojej okolicy:

Problem musi być najpierw zdiagnozowany poprzez odczytanie kodu usterki, a gdy już mamy pewność, że chodzi o zawór, należy go porządnie wyczyścić. Wytwarza ona niezbędne podciśnienie w silniku z turbosprężarką, które pozwala na zassanie spalin z powrotem do cylindra z układu wydechowego. Przy wysokich prędkościach recyrkulacji spalin, różnica rubel deprecjonuje przeciwko greenback ciśnień między stroną ssącą a wydechową nie wystarczyłaby do zassania ich z powrotem do silnika. Przymknięta klapa w układzie dolotowym pozwala uzyskać takie podciśnienie. Nie chodzi tu oczywiście o olej napędowy z układu paliwowego, tylko o olej silnikowy z układu smarowania. Nawet jeśli jest sprawny potrafi przysporzyć kłopotów.

W silnikach z drugiej połowy ubiegłej dekady, działanie układu EGR jest sprawdzane także poprzez dane pochodzące z przepływomierza. Musimy liczyć się z przypadkiem, w którym zaślepienie zaworu spowoduje pojawienie się błędów silnika. Awaria EGR to usterka stosunkowo łatwa do usunięcia. Zawór zacina się, gdy na ściankach wydechu nazbiera się za dużo osadu. W silnikach diesla sadza potrafi zatrzeć mechanizm już po około 60 tysiącach kilometrów, jeśli auto służy tylko do jazdy miejskiej. Dłuższe trasy sprzyjają natomiast samooczyszczaniu się zaworu EGR.

Warto dowiedzieć się jak działają, ponieważ ich uszkodzenie może doprowadzić do ogromnych, a jednocześnie niepotrzebnych wydatków. Typowym objawem niesprawnego zaworu EGR jest nierówna praca silnika, pogorszenie osiągów, wzrost zużycia paliwa i oczywiście zapalenie się kontrolki “check engine”. Z reguły dzieje się tak wtedy, gdy sadza, nagary i tłuste osady mechanicznie blokują ruch zaworu. W takich sytuacjach często pomaga wymontowanie tego elementu i staranne oczyszczenie go. Ale nie zawsze — zdarza się, że na skutek zwiększonych oporów uszkadza się np. Inna sprawa, że samo fizyczne zaślepienie zaworu EGR nie wystarczy.

Teoretycznie silnik może się też łatwiej przegrzewać, ale sterownik silnika w takich przypadkach podaje do cylindrów po prostu nieco większą ilość paliwa dla ograniczenia temperatury. W niektórych przypadkach może zatem nieco wzrosnąć zapotrzebowanie silnika na benzynę czy olej napędowy. Po to montuje się zawór EGR (Exhaust Gas Recirculation — recyrkulacja gazów wylotowych), żeby dało się sterować ilością zawracanych do silnika spalin. W większości konstrukcji gazy spalinowe są zawracane tylko w ściśle określonych okolicznościach — zwykle w środkowym zakresie obrotów i przy niskim lub średnim obciążeniu. Zarówno na wolnych obrotach, jak i przy gazie wciśniętym do podłogi zawór EGR powinien pozostawać zamknięty. Od rodzaju silnika — inne parametry (np. ilość wpuszczanych do dolotu spalin) są odpowiednie dla jednostki benzynowej, a inne dla diesla.

Zawór EGR — objawy usterki

Do blokady zaworu przyczynia się osadzanie cząstek stałych, takich jak sadza. Usterki tego rodzaju częściej występują w silnikach cechujących się nadmiernym spalaniem oleju, do czego prowadzą m.in. W popularnych, elektromagnetycznych zaworach EGR to sterownik silnika ustala stopień w jakim spaliny mają zostać poddane recyrkulacji. To elektromagnes steruje pracą zaworu zgodnie z poleceniami wydawanymi przez sterownik silnika. Co więcej, w silnikach wysokoprężnych zawór recyrkulacji spalin nie otwiera się w zakresie dużych i maksymalnych obciążeń.

Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować?

Najczęściej zawór EGR zaciera się w pozycji otwartej i wtedy pojawiają się charakterystyczne objawy jego niesprawności. Jeśli mówimy o efektach w postaci lepszej pracy silnika i braku problemów z EGR, to każda. Głównym minusem nie ryzykuj, najpierw sprawdź opinie o lexatrade dotyczącym funkcjonowania zaworu EGR jest zmniejszenie całkowitej mocy silnika. Często auta wyposażone w ten element po pewnym czasie zaczynają zmniejszać swoje osiągi i z większą trudnością dochodzą do wysokich obrotów.

O tym, kiedy zawór ma się otworzyć, a co za tym idzie, kiedy do dolotu trafiać ma część spalin, decyduje sterownik silnika, m.in. Jeśli jest on brudny lub zepsuty, EGR może działać nieprawidłowo. Za otwarcie zaworu odpowiada elektropneumatyczny przetwornik ciśnienia. Silnik benzynowy w szczytowej fazie działania zaworu EGR potrafi cofnąć do komory spalania nawet 25 proc. W przypadku diesla odsetek ten sięga nawet do 50 proc. Tyle że spaliny te muszą zostać najpierw schłodzone.

W zaawansowanym stadium silnikowi zdarza się zgasnąć, a na desce rozdzielczej pojawia się świecąca na żółto kontrolka „check engine”. W turbodieslach nadmierne dymienie może oznaczać usterkę zaworu EGR. Zawór EGR w takich autach jak Volkswagen Golf czy Audi A3 z silnikiem 1.6 TDI może występować z dodatkową chłodnicą, obniżającą temperaturę gazów spalinowych. Chłodnice układów EGR choć są stosunkowo prostymi elementami, nie kosztują wcale mało. Średnio jest to cena od kilkuset do tysiąca złotych. Niestety często są jednym zespołem wraz z zaworem, co znacznie podnosi cenę elementu do ponad tysiąca złotych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *